Lørdag den 27. april 2019 afholder Klub 100 Marathon Danmark maratonløb i Kirke Stillinge i anledning af, at et af klubbens æresmedlemmer Erhard Filtenborg fylder 80 år mandag den 29. april 2019. Erhard har løbet mere end 500 maratonløb og er stadig aktiv på maratondistancen. Her er tekst og billeder fra Erhards udnævnelse til æresmedlem.

B.T. skrev den 18. april 2019 en stor artikel om Erhard i.f.m. 80 års fødselsdagen. Se her.

Sjællands Nyheder bragte den 23. april 2019 følgende artikel om Erhard.

Den officielle invitation arrangementet findes her.

Løbet afvikles på en 7,05 km rundstrækning med udgangspunkt i Stillinge Forsamlingshus, hvor et overdådigt depot vil være at finde. Løbet starter kl. 10 uanset distance. Fremmøde senest kl. 9:45, så der er god tid til indtjekning, fællesfoto og taler.

Man kan tilmelde sig her. Deltagerlisten opdateres hver søndag og jævnligt i ugen op til løbet. Der udsendes ikke emails med bekræftelse på tilmelding.

Når Erhard er kommet i mål forventeligt omkring kl. 15:30, vil der være reception med bobler, øl, sodavand, kaffe/te, kransekage og snacks. Vi håber, at mange vil blive hængende og fejre Erhard, når han løber i mål.

Startliste

Opdateret fredag den 26. april 2019, 21:25.

 

Bestyrelsen

Klub 100 Marathon Danmark