Klub 100 Marathon Danmarks nyhedsbreve sendes via email til klubbens medlemmer og boblere samt annonceres på klubben facebook-side.

Nogle medlemmer og boblere modtager ikke altid nyhedsbreve fra klubben. Vær opmærksom på, at nyhedsbrevene udsendes med en emailservice, som hedder SendPulse. Det medfører, at emails fra klubben kan risikere at ende i spamfilteret i ens emailsystem.

Man kan sætte regler op i sit emailsystem, så man accepterer emails fra Klub 100 som sikre. Måden at sætte regler op på afhænger af emailsystemet. I Outlook/Hotmail er det under ”Værktøjer/Indstillinger for uønsket mail” (Office 365) og under ”Indstillinger/Uønsket mail” (web-version af Outlook). I Gmail er det under ”Indstillinger/Filtre og blokerede adresser”.

Outlook

Gmail

Vi sender emails med følgende afsender: <Klub 100 Marathon Danmark> info@klub100marathon.dk. Som vist i de vedhæftede billeder skal man blot sikre sig, at domænet “klub100marathon.dk” er anført som en sikker afsender, hvis emails ikke skal flyttes til spam-mappen.

Aktive medlemmer kan finde nyhedsbrevene på hjemmesiden, hvis de er logget ind på den personlige profil: https://klub100marathon.dk/nyt-fra-bestyrelsen/.

Det er vigtigt, at alle medlemmer og boblere accepterer Klub 100 Marathon Danmark som en sikker afsender, idet bl.a. indkaldelser til generalforsamlinger kun udsendes til de emailadresser, som er oplyst i klubbens medlemsdatabase. Alle medlemmer og boblere kan ændre deres emailadresse under den personlige profil.

Hvis man som medlem eller bobler ønsker at afmelde nyhedsbreve og anden information fra Klub 100 Marathon Danmark, skal man skrive til info@klub100marathon.dk.