Klub 100 Marathon Danmarks nyhedsbreve sendes via mail til klubbens medlemmer og boblere samt annonceres på klubben facebook-side.

Nogle medlemmer og boblere modtager ikke altid nyhedsbreve fra klubben. Vær opmærksom på, at nyhedsbrevene udsendes via udbyderen Simply, og mailen sendes til mange modtagere af gangen. Det kan medføre, at mails fra klubben kan ende i spamfilteret eller Uønsket mail.

Man kan sætte regler op i sit mailsystem, så man accepterer mails fra Klub 100 som sikre. Måden at sætte regler op på afhænger af mailsystemet. I Outlook/Hotmail er det under ”Værktøjer/Indstillinger for uønsket mail” (Office 365) og under ”Indstillinger/Uønsket mail” (web-version af Outlook). I Gmail er det under ”Indstillinger/Filtre og blokerede adresser”.

Outlook

Gmail

Vi sender mails med følgende afsender: <Klub 100 Marathon Danmark> info@klub100marathon.dk. Som vist i de vedhæftede billeder skal man blot sikre sig, at domænet “klub100marathon.dk” er anført som en sikker afsender, hvis mails ikke skal flyttes til spam-mappen.

Aktive medlemmer kan finde nyhedsbrevene på hjemmesiden, hvis de er logget ind på den personlige profil: https://klub100marathon.dk/nyt-fra-bestyrelsen/.

Det er vigtigt, at alle medlemmer og boblere accepterer Klub 100 Marathon Danmark som en sikker afsender, idet bl.a. indkaldelser til generalforsamlinger kun udsendes til de mailadresser, som er oplyst i klubbens medlemsdatabase. Alle medlemmer og boblere kan ændre deres mailadresse under den personlige profil.

Hvis man som medlem eller bobler ønsker at afmelde nyhedsbreve og anden information fra Klub 100 Marathon Danmark, skal man skrive til info@klub100marathon.dk.