De store maratonløb med chipmåling

Klub 100 har indgået samarbejdsaftaler med hovedparten af de store maratonløb i Danmark.

Se under menupunktet Partnere/Løb, eller klik her.

 

Cannonballs

 

Humør Marathon, Ringsted

Teaser fra løbsarrangøren David Bredo:

Humør Marathon er et hyggeligt cannonball marathon midt på Sjælland på varierende ruter, hvor både natur i form af å og skov kan opleves, men også den centrale del af byen, hvor Ringsteds varetegn opleves på hver omgang i form af Sct. Bendts kirke. I dette lille løb handler det ikke primært om rekorder på tid, men mere rekorder på godt humør. Oftest medfølger et depot, hvor du på ingen måde kommer til at mangle noget som helst. Kom glad – ellers er du det med garanti bagefter 🙂

 

Ø-Marathon, Amager Strandpark

Teaser fra løbsarrangøren Henriette Lisse:

Ø-Marathon er et cannonball, hvor du selv medbringer dit depot. Ved enkelte løb kan det være anderledes. Hold dig opdateret på det pågældende løb under fanebladet ” Næste løb og pris” . Vel mødt, og vi glæder os til at se dig på Amager.

 

Glamsbjerg Marathon

Glamsbjerg Motion afholder årligt marathon på Sydfyn.

Det bliver afholdt efter Cannonball-princippet med typisk cannonball-forplejning!

Ruten er godt varieret: ca. 50% asfalt, og resten er en blanding af græs, grus, lidt skov og lidt jernbane. Dette på en rundstrækning a 10,55 km.

Der kan løbes både runde, halv og hel.

Nicky Krogsøe

 

Yderligere (aktive) cannonballs (ikke en udtømmende liste):

Sjælland:

Fyn:

Jylland:

 

Klub 100 Marathon Danmark garanterer ikke, at løbene lever op til klubbens løbskriterier for medtælling på ranglisten. Tjek derfor altid løbsarrangørerne hjemmeside.

Arrangører skriver til Klub 100 Marathon Danmark på info@klub100marathon.dk for at komme på oversigten.